DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Sanal korsanlar sağlık sektörünü de tehdit ediyor

Sanal korsanlar sağlık sektörünü de tehdit ediyor
02.12.2019
234
A+
A-

Dijital dünyanın her geçen gün büyümesiyle sanal korsanlar hacker sıhhat sektöründe de sarih aramaya devam ediyorlar. Hem hasta bilgilerinin hem de hasta bakımının dâhil olduğu birbirine bağlı aygıtları gayelerine alan sanal korsanların en çok hasta kayıtlarına alaka gösterdiği kaydolunuyor.

Hasta kayıtlarının karaborsada 250 dolara kadar akdikeni bulunabildiğini belirten HPE Aruba Ülke Müdürü Ersin Uyar, “Çalışmalar, nesnelerin interneti teknolojilerini kullanan sıhhat kuruluşlarının yüzde 89’unun, yeniden bu teknolojiyle ilişkili güvenlik ihlallerine maruz kaldığını gösteriyor. En makûs senaryoda riskte olanlar yalnızca hasta bilgilerinden ibaret değil. Hasta bakımı ile alakalı çok daha evham verici ihtimaller de var. Misalin, hastaya verilecek ilacın dozunu kendiliğindene ayarlayan bir aygıt, yazılım kaynaklı bir meseleden ya da makûs amaçlı bir saldırgandan hasar görebilir. Yeniden böyle bir vaziyette ağa bağlanan aygıtlar arasında öncelikli ulaşımlarda mesele olması hayati ehemmiyete sahip aygıtların kullanımlarında aksaklıklara yol açabilir. Bunlar, fazla misaller olabilir fakat her sağlık kurumunun ve sıhhat kuruluşunun hazırlıklı olması gerektiği gidişatlar. Bunlara rağmen korunmak için nesnelerin internetinin güvenlik sarihinin esasına başka bir deyişle, network görünürlüğüne inmek gerekiyor.” dedi.

Yatak başına hâlihazırda 10 ila 15 nesnelerin interneti makinesinin bulunuyor
Uyar; bir araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletlerindeki sağlık kurumularda yatak başına hâlihazırda 10 ila 15 nesnelerin interneti makinesinin bulunduğunun varsayım edildiğini belirterek, “Nesnelerin interneti makinelerini emin bir ölçekte barındıran networkü en iyi biçimde gözetmek oldukça güç bir iştir; fakat bazen bu, her bir sensöre kadar her şeyin ayrı ayrı kaydolunmasıyla, emniyet altına alınmasıyla ve takip edilmesiyle muhtemel olabilir. Her şeyin bu usullerle aygıtların dijital parmak izinin alınmasıyla idarenmesine izin veren bir sistem olmadan, güvenlik sarihleri atakların gayeyi haline gelebilir.” ifadelerini kullandı.

“Günümüz sıhhat sisteminin süregelen devrimi için hayati ehemmiyet taşıyan bir fırsat”
Siber ataklara karşı geliştirilen suni akıl ve makine öğrenimli çözümü gerektiği artık bir öğrenilen bir reel olduğunu belirten Uyar, “Bu büyük mesullükleri de birliktesi getirirken aynı zamanda günümüz sıhhat sisteminin süregelen devrimi için hayati ehemmiyet taşıyan bir fırsat. Nesnelerin interneti çağında devam eden ilerleme, ekipman üzerine yapılan inovasyonlar ve dijitalleşen hasta bakımı kadar tesirli güvenliğe de dayalı olacaktır. Network idareyicileri sağlık kurumuları için doğru taşıtları kullandığı zamanca hekimler de hastalarına bakabileceklerdir. Özel emeller için üretilmiş bulut platformunda çalışan sistemler, eş IT özelliklerine sahip aygıtlar arasında ayrım yapmak ve networke bağlanan aygıtlar için son derece detaylı, tavır esaslı profiller oluşturan bir dizi makine öğrenimi kullanıyor.” biçiminde konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.