DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Yücel: ‘Sadece Türkiye’de uygulanan yapay zeka sistemini 6 ay içinde dünyaya açacağız’

Yücel: ‘Sadece Türkiye’de uygulanan yapay zeka sistemini 6 ay içinde dünyaya açacağız’
13.11.2019
252
A+
A-

Cambridge İnovasyon Enstitüsü tarafından bu sene 4. kere tertip edilen ‘AI World Conference’; Harvard, IBM, Microsoft, Amazon, Google, Facebook gibi dünya devlerini bir araya getirdi. Programa, dünyanın ve Amerika’nın muhtelif bölgelerinden 3 bin şahıs katıldı. Suni zihnin uygulamadaki vaziyetlerine odaklanıldığı, suni zihin analiz etmeleri ve ağ bağlantı ve iş geliştirme fırsatlarının sunulduğu konferansa, dünya suni zihin piyasasını elinde yakalayan şirketlerin temsilcilerinin de aralarında bulunduğu 250 konuşmacı katıldı. Amazon’un idareyicilerinden Wilfred Justin, IBM’den Pin-Yu Chen ile MIT’den ‘Asrı şekillendiren 100 Amerikalıdan biri’ ve dünyanın en tesirli 7 bilgi bilimcisinden biri olan Dr. Alex Sandy Pentland konuşmacı olarak yer aldı. “Ekonomiyi dayanakla ve insanların yaşamını değiştir” sloganıyla hareket eden konferansın, Türkiye’den tek konuşmacı ise BAU Evrensel Başkanı Enver Yücel oldu. Yücel, şuan yalnızca Türkiye’de kullanılan suni zihin altyapısıyla şahsileştirilmiş sistemi, yakında dünya pazarına kalemtıraşlarını söyledi.

“Sistem 6 ay içinde dünyaya açılacak”

Eğitim sektörününün ananesel bir yapıda olduğunu ifade eden Enver Yücel, kürsü konuşmasında şunları söyledi: “Hocaya ve eğitimciye her zaman lüzum vardır bu değişmemelidir. Mekteplerimizi buna göre hazırlamamız gerekli. Eğitime suni aklı adapte etmek zorundayız. Eğitimde suni aklı geliştirmek gerekli. Şayet bu sektörle uğraşan insanlar bunu değiştirirse işte o zaman eğitimde biz devrim yapmış oluruz. Zira, daha önceki dünyanın kavrayışıyla yeni dünyayı inşa edemeyiz. Çalıştığımız suni zihin sektörlerine bakın, her alanda bireye has hizmet vermektedirler. Herkesin hastalığı değişik ve ona göre bir rehabilitasyon yapılmaktadır. O zaman tam bu işin başlangıcında bireye has öğretim yapmamız gerekli. Şayet şahsileştirilmiş bir eğitim yapamazsak, değiştirdiğimiz sektörlere talebe ve insan yetiştiremeyiz. Bunu da yapamazsak o zaman adaletli ve denk dünyadaki dağılımı sağlayamayız. Ben bir eğitimciyim. 10 yıldır eğitimin şahsileştirmesiyle alakalı grubum ve dostlarım çalışıyor. Ehemmiyetli mesafeler katettik. 2 senede suni zihin esaslı öğretime geçtik. Bu sistem, talebelerin neden kavramadığını tespit edecek ve daha iyi kavrayabilmeleri için onlara cevaplar verecek durama gelecektir. Şuanda yalnızca ülkemiz Türkiye’de uygulanan sistemi, 6 ay zarfında tam dünyaya açacağız.

“İnsanın idarediği bir suni zihin”

Değişik coğrafyalarda binlerce talebeye eğitim verdiklerinin altını çizen BAU Evrensel Başkanı Enver Yücel, geliştirdikleri ve Türkiye’de ilk kere uygulanan sistemi şöyle anlattı; “200 bin talebeyle büyük bir eğitim grubu olduğumuz için, bu talebelerin 4 yaştan 18 yaşına kadar eğitim öğretim süreçleri ile alakalı tam bilgisi elimizde olduğu için, bu yazılımları geliştirmemiz güç olmadı. Bu işe başlarken evvel hocalarımızı eğittik. Suni zihin hocalığı bir kenara vazgeçmiyor, hocaya dayanak oluyor. Hocanın bunu iyi kullanabilmesi gerekli ve her hocamızın da neredeyse bir danışmanı var bu mevzuda. Hangi sektörde olursa olsun suni zihin teknolojisinin insanı tutsak almaması gerekli. İnsanın idarediği bir suni zihin olması gerekli. Bunlarla beraber hocamızın yetişmesi, bu kültürü daha iyi anlayabilmesi için aralıksız eğitimler yapıyoruz. Dünyanın artık fabrikasyon eğitimden çıkıp fertsele dönmesi gerekiyor. İşte o zaman adaletli ve denklik tam dünya çocuklarına dağılır.” dedi.

Konferans kapsamında Suni Zihin Okuryazarlığı ismi altında tertip edilen oturumda konuşan Bahçeşehir Kolejleri Gelen Müdürü Özlem Dağ, yeni jenerasyonların erken yaşlardan itibaren suni zihin ile eğitmenin ehemmiyetine değinerek, “Suni Zihin Okuryazarlığı eğitimi vermenin ehemmiyetine inanıyoruz. Bu sebeple Türkiye’de Suni Zihin Okuryazarlığı eğitimi uygulayan ilk K12 eğitim müessesesiyiz. Eğitimde karşılaşılan en ehemmiyetli eforluklardan biri de insanların değişik seviyelerde değişik bilme biçimlerine sahip olmasıdır. “Bilme parmak izi kadar özeldir” diyoruz. Türkiye de senelerdir liderliğini yaptığımız, Bireye Has Öğretim Modeli, mekteplerimizdeki zaferin en ehemmiyetli kaynaklarından biridir. Şimdi suni zihin esaslı şahsileştirilmiş dijital eğitim platformu ile işin zihni de dahil ediyoruz.” Dedi.

MIT’de 30 seneden fazladır profosörlük yapar ve yakın zamanda Forbes’un dünyadaki en iyiveri bilimcilerinden biri olan Alex Sandy Pentland, insan taktiğini ve suni zihnin herkese hitap etmesini gerektiğini anlattı. Pentland ayrıca hükümette saydamlığın nasıl sağlanacağı ve özel alanlar hakkında bilgi verdi.
Öte yandan, 3 gün süren ve 2 bin 700’ün üzerinde işletmeyi ağırlayan ‘AIWorld Conference’da suni zihnin alıcı tahlili, siber güvenlik, sıhhat hizmetleri, finansal hizmetler, e-ticaret, enerji, yapım, araştırma gibi sektörel mevzuların gelecekteki başkalaşımı ele alındı. Konferansın hükümet ayağının da Haziran ayında Washington D.C.’de reelleştirileceği bilindi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.