DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Küresel mobil büyüme haritası yayımladı

13.11.2019
218
A+
A-

Mobil ölçüm, sahtekarlık tedbire ve siber güvenlik alanında sanayi liderlerinden Adjust, ilk mobil sihrime haritasını yayımladığına söyledi. Bilgilerini 2018’de piyasaya sürülen takribî 3 bin 500 app’ten alan rapor, sihrime, kullanıcıları elinde yakalama ve değişik anahtar metrikleri haritalandırdı. Ayrıca 31 ülkedeki ve dört dikeydeki e-ticaret, cümbüş, reyin ve taşıtlar bilgileri ülkelere göre ayırdı ve app’lerin ne kadar iyi performans gösterdiğini sundu. Mobil sihrime haritası, küresel pazarda app’lerin yükselişlerini haritalandırmak için Adjust tarafından geliştirilen yeni bir metrik olan ‘sihrime puanı’nı kullanıldı. Bu ölçüm, her bir dikey ve ülke için aylık toplam app montajı rakamının, aylık faal kullanıcı MAU rakamına parçalanmasıyla hesaplandı ve sihrime oranını MAU tabanına göreli olarak asıllaşan montajlarla ortaya koyuldu.

Söylenen bilgilere göre; APAC ülkeleri en süratli gelişen pazarlardan ve sihrime liderliğini eline vazgeçmedi. Vietnam, Tayland ve Myanmar en süratli gelişen üç ülke olurken; LATAM ülkeleri, Brezilya ve Kolombiya ile ikinci sırada yer aldı.

LATAM ülkelerinde en çok arzı reyin ve e-ticaret uygulamaları gördü. Hatta ilk beş ülkenin dördü LATAM bölgesinde bulunduğu kaydolundu. Genel olarak, oyunlar montajların yüzde 33’ünü oluşturarak ilk sırada yer aldı. Kullanıcıların app’i kullanma müddetleri yüzde 10 ve reklam tüketmeleri yüzde 74 olduğu kaydolundu. LATAM bölgesi e-ticaret uygulamalarına olan arzda ilk sırada yer aldığı söylenirken. Meksika, Şili ve Kolombiya sektördeki azami sihrime oranına sahip olduğu belirtildi.

Endonezya’da en süratli gelişen dikey, üretkenlik ve taşıtlar kategorisindeki app’ler oldu. Endonezya, streaming servisleri ve video uygulamalarının çok popüler olduğu eforlu bir pazar olduğu kollanırken, Mayıs’ta yayımlanan Adjust Evrensel App trendleri 2019 raporunda da belirtildiği gibi en süratli gelişen pazar Endonezya oldu. Cümbüş ve oyunların yanında, üretkenlik ve taşıtlar kategorisi bu ülkedeki çok süratli gelişen bir dikey oldu Hava vaziyeti app’lerinin bu kategorinin gelişmesindeki tesir çok büyük.

Retention etmeni
Ayrıca Adjust; sihrime puanı’nın yanında, kullanıcı yakalamanın retention tesirini ölçmek için kendi geliştirdiği bir metrik olan Retention Factor’ı kullandığını belirtti. Retention etmeni, organik retention’ın fiyatlı retention’a parçalanmasıyla hesaplanıyor ve okuyucuya iki cins kullanıcı grubunun arasındaki reel ayrımı sunuyor.

Bilgilere göre; dikeylerin içinde azami retention olan oyunların ortalaması ilk günde yüzde 34 iken, yedinci günde yüzde 15’e düştüğü bildirildi. Oyunların kullanıcı kitlesi ilk gün ve yedinci gün arasında yüzde 19 eksiliyor Dikeyler içinde azami düşüş oranı. Bu düşüş çok fazla gibi dursa da bu gidişat yevmiye, stressiz hyper-casual oyunların bir tesiri olabileceği kaydolunuyor. Bu süratli yükselen alt-kategorideki oyunların indirilme yüzdesi büyük ama oyuncular arasında uzun müddet bağlılık oranı çok az. Ayrıca Kuzey Amerika’daki oyuncular, ölçülen ülkeler arasında azami 1’inci gün retention’ını sergiliyorlar.

Adjust CTO’su ve kurucu ortağı Paul H. Müller, mevzu ile alakalı değerlendirmesinde, “App’inizin kullanıcı tabanını geliştirmek, sihrime eşitliğinin kritik bir parçasıdır ama çoğu app’in montajdan sonra yalnızca 24 saat sonra tarih olduğu bir pazarda, pazarlamacıların odağı kullanıcılara erişmek, onları tabanınıza katmak ve onları orada yakalayabilmektir. Daha çok kullanıcıya erişmek ve app’in ömrünü uzatmak için, pazarlamacılar bilgilerle beraber hareket eden teknikler geliştirmek ve alıcı olmak isteyen kullanıcıları, retention oranları kaçınılmaz olarak eksilmeye başlamadan kritik zamanlarda amaçlamak zorunda” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.