DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Tarlaları artık cep telefonları suluyor ve gübreliyor

Tarlaları artık cep telefonları suluyor ve gübreliyor
09.11.2019
187
A+
A-

Bereketlilik ve abuhava farklılıklarına uyarlamada dünyanın ilk suni akla sahip sulama sistemi NetBeat ile tarımda yüksek bereketliliği ve kaynaktan tasarruf kastediliyor.

Tüm dünyada pak su kaynaklarının büyük bir kısmı zirai sulamada kullanılıyor. Küresel ısınma ile beraber oluşan kuraklık meselesini sürdürülebilir bir kavrayışla eksiltmeyi amaçlayan Netafim, doğru ve yeteri kadar sulama ve devamlı optimizasyon ile su tasarrufunun yanında gübre ve enerji tasarrufunu da hedefliyor. Uslu telefonlar tarafından kapalı devre platformla idarenebilen sistem, taşınabilir makineler ile çiftçiye basit kullanım avantajı sunuyor. Bulut tabanlı sistemde üçüncü parti bilgi entegrasyonu ile uzaktan ulaşım, dayanak ve aktüelleme imkânı bulunuyor. Her an müdahale edilebilen sistemi ile çalışan kusurlarını asgariye indirmeyi amaçlıyor. Tarlaların hakimiyetini parmaklara taşıyan sistem, sulama alanında en basit kullanılabilir ve kapsamlı entegrasyon sistemi ile dijital tarımda iddiasını ortaya koyuyor.

Tarımsal sulamada suni akıl yarıyılı başlıyor

Netafim Digital Tarım Başkanı Guy Leventon, “Dünya popülasyonu süratle çoğalırken pak su ve tarım arazileri gibi hudutlu kaynaklar gitgide eksiliyor. Bizleri geleceğe taşıyacak uslu tarım sistemlerinde suni akıl gitgide çoğalan bir süratle ön tasarıya çıkacak. Meteoroloji bilgileri, nebat gelişim istatistikleri, hava-toprak ısı ve nem tahlilleri gibi onlarca bilgiyi suni akıl ile beraber süratle inceleme ederek çiftçilerin doğru ve zamanında karar almasında yol gösterici olabiliyoruz. Abuhava farklılığının tarımı büyük miktarda etkilediği günümüz şartlarında çiftçilerin bu bilgileri anlık izleme ve inceleme etme ihtimali bulunmuyor. Burada suni zihnin eforu imalin daha az kaynakla ve daha çok faydayla devam edebilmesi için bırakılmaz bir unsur haline gelecek” dedi. Türkiye’deki darı imalinde uslu sulama sistemlerinin getirdiği farkı da paylaşan Leventon, hektar başına tüketilen 9.200 metreküp su ile alınan 9 ton mahsulün Netafim çözümleri sonrasında hektar başına 6.300 metreküp su ile 12 ton darıya eriştiğini belirtti.

Sürdürülebilir su kaynakları yönetimi ile ekosistem korunacak

Asya Pasifik Başkanı Ofer Oveed aile çiftçiliğinin ehemmiyetini vurgulayarak bugün sofralarımızda harcadığımız besinlerin çok büyük bir kısmının aile çiftçileri tarafından üretildiğini paylaştı. Oveed, “Bünyesinde mühendis bulundurmayan, her gün imalle alakalı onlarca kararı tek başına vermek zorunda kalan aile çiftçilerinin mevcut teknolojilerle ayakta kalması çok güç. Bu nedenle yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada çiftçilerin yaş ortalaması ellinin üzerine çıkmış gidişatta. Gençler başka alanlarda çalışmayı seçim ediyor. Tarımı sürdürülebilir kılmak istiyorsak dijital tarıma geçişi hep birlikte sağlamak zorundayız. Özel sektör de Ar-Ge yatırımlarını artırma ve çiftçilere basit kullanılabilir mahsulleri erişilebilir maliyetlerle sunma misyonunu üstlenmeli. Bizler çok bereketli ve cömert bir seyyareye sahibiz. Kaynaklarımızı şuurlu kullanmak, tabiatı pislemeden besinlerimizi üretebilmek için çiftçilerimizle el ele vererek bu mutasyonu süratle yapmamız gerekiyor. Aksi halde gelecek jenerasyonlara fazla gübre ve ilaç tüketimi ile kirlenen topraklar, afaki tüketmeyle eksilen su kaynakları vazgeçeceğiz. Çiftçilerimizin daha az kaynakla daha faydalı yapım yapmasını sağlayacağız” diyerek, suni akıl yarıyılının başlangıcının arkasında uyuyan nedenleri paylaştı.

Çiftçileri en iyi çiftçiler anlar

Netafim Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Pınar Parmaksız, “Türkiye’de senede 1 milyar 200 bin metre sulama borusu üretiyoruz. Takımlarımız sahada çiftçilerle yakın şekilde çalışıyor. Onların meselelerine çözüm üretiyor, gereksinimlerine uygun sistemler geliştiriyor. Türkiye’de imalin neredeyse tamamına yakınını aile çiftçileri üstleniyor. Onların doğru karar almalarına dayanak olmak, hasılatlı yapım yapmalarını sağlamak bizim için en büyük motivasyon kaynağı. Bunu yaparken natürel kaynakları da gözetiyor olduğumuzu öğrenmek bize daha da efor veriyor. Türkiye’de uslu sulamada suni akıl yarıyılını başlatarak çiftçilerimizi geleceğe taşıyacak olmaktan şeref dinliyoruz. 2019 seneyi 2. çeyreğinde yavaş yavaş çiftçilerimizle buluşturmaya başladığımız sistemin Türkiye’nin muhtelif bölgelerinde 13 adet montajını galibiyetle asıllaştırdık. Sene sonuna kadar, kendi organizasyonumuzun bir parçası olan Orta Asya ülkelerinde ve özellikle Azerbaycan’da toplam 22 adet yeni montaj yapmayı tasarlıyoruz” diyerek bölgedeki dijital mutasyonun sinyallerini verdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.